Sérvnek nevezzük bármely zsigernek a normál anatómiai helyzetéből (üregéből) valamely veleszületett vagy szerzett nyíláson való kitüremkedését, előesését. A lágyéksérv a lágyékhajlat területén alakul ki. Itt hiányzik, vagy széttolódik a hasfal izomzata és csupán a hashártya képez ellenállást a hasűri nyomással szemben. A lágyéksérv az esetek mintegy 25%-ában kétoldali. A jelentősen megnagyobbodott lágyéksérv a herezacskóba is leterjedhet. A combsérv nőkön gyakoribb. A lágyéksérv lehet veleszületett is.
Tünetek
Sérv keletkezésekor a sérvkapu tájékán a beteg húzó, égő, nyilalló, feszülő vagy nyomó fájdalmat jelez, majd ezzel egy időben, de gyakran csak később, egy kisebb-nagyobb elődomborodó terime is megjelenik. Ennek nagysága mozgásra, emelésre vagy a hasprés fokozódására változhat, lefekvéskor megkisebbedik, vagy eltűnik. A beteg panasza és a sérv nagysága nem mindig fedik egymást: sokszor nagy sérvek sem okoznak jelentős panaszt, máskor kicsiny sérv is jelentős fájdalommal járhat.
A sérvkizáródást heves hasfali és hasi fájdalom, görcsök, bélelzáródás, akut hasi katasztrófa képe kísérheti. Ha időben nem történik műtét, a kizáródott sérvtartalom elhalhat, életveszélyes állapot alakul ki.
Tervezett beavatkozás megnevezése
A műtét speciális előkészítést nem igényel. Ha a műtéti területen gyulladásos bőrjelenségek vagy gombás fertőzés észlelhető, akkor azok megfelelő kezelése után végezzük el a beavatkozást. A műtét előtt – különösen kétoldali sérv esetén – húgyhólyag katéter behelyezése válhat szükségessé.
Valamennyi hasfali és lágyéktáji sérvben a rekonstrukció kétféleképpen történhet:
- a sérvkapu öltésekkel történő zárásával, vagy
- a hiány pótlásával. A pótlás feszülésmentes technikát jelent, szemben a többé-kevésbé feszülő varratokkal végzett műtétekkel. Alapvető szabály a sérvsebészetben a feszülő varratok kerülése, mert utánuk gyakori a sérvkiújulás (30 %). Ezért varrattal csak a kisebb, és így relatíve feszülésmentesen zárható sérvek rekonstruálhatók.
- A lágyéksérv műtéti megoldásának legkorszerűbb módszere napjainkban a hálóbeültetés. A háló feladata az, hogy a hasfalat erősítő, hajlékony hegszövet képződését indítsa el. Mindezek miatt törekedni kell 18 éves kor felett a hálós sérvműtét végzésére. Gyulladt, vagy kizáródott sérvek esetén azonban ettől el kell tekinteni.
- Lágyéksérv miatt bizonyos esetekben a hasfal rekonstruálható laparoszkópos úton is. Ebben az esetben 6 - 12 mm átmérőjű munkacsatornákon keresztült optikát és műszereket vezetünk a hasüregbe. A sérvkapu és környékének megfelelő kipreparálása után méretre szabott hálót rögzítünk a hasfalra, melyet hashártyával fedünk. Így a hasüregben idegen anyag nem marad. Ez a műtét a nyitott hálóbeültetés laparoszkópos utánzata. Az eljárás ésszerű alapokon nyugszik: egyesíti magában a hálóbeültetés igen kedvező hosszú távú eredményeit a minimálisan invazív technika előnyeivel.
Általánosságban mondható, hogy lágyéktáji sérvekben a műtéti típus megválasztása (hagyományos, vagy feszülésmentes, és azon belül melyik eljárás) a sebész feladata, aki saját tapasztalata, gyakorlata, a beteg ismerete és a technikai feltételek ismeretében hozza meg döntését.
Tisztelt Eliteclinic!
Megszeretném köszönni a legjobb ellátást, és a csodálatos végeredményt :)
Kettő műtéten is átestem ( mellnagyobbítás, és orrplasztika) ... mind a kettő megváltoztatta az életemet, és ezt Önöknek köszönhetem (illetve a legprecízebb kezű Dr. Úrnak) :)
Az életem teljesmértékben megváltozott!
És bebizonyosodott, hogy az ár egyenesenarányos a Minőséggel!
Mindenkinek csak ajánlani tudom!
Ha változtatni szeretnél a külsődön, hogy elégedetten nézz a tükörbe nap, mint nap, akkor a legjobb helyen... csak is az ő kezeik között... ;)
Nekem sikerült!
És Tisztaszívből köszönöm Önöknek!
Tisztelettel,
Kiss Virág