Betegtájékoztató

Keresztszalag rekonstrukció artroszkópos műtéti eljárással

Az elülső keresztszalag (ligamentum cruciatum anterius-LCA) rekonstrukció során a szakadt LCA pótlása történik egy általában a térd mellől kivett izom inából készített oltvánnyal (graft). Az LCA sérülések leggyakrabban olyan sportok során fordulnak elő, amelyek hirtelen megállásokkal és irányváltásokkal járnak – ilyenek például a labdarúgás, kosárlabda, a kézilabda vagy a síelés. Ez a műtét egy artroszkópos beavatkozás, amelyet a térdízület körüli kis metszéseken át hajtunk végre.

Mi a műtét célja?

A szalagok erős kötegek, amelyek összekapcsolják az egyik csontot a másikkal. Az LCA – a térd közepén keresztező két szalag egyike – összeköti a combcsontot a sípcsonttal segít stabilizálni a térdízületét és részt vesz a mozgás pontos megvezetésében.  A legtöbb LCA-sérülés olyan sport- és fitnesz tevékenységek során történik, amikor előforduhatl:

  • Hirtelen lassulás és irányváltás
  • Forduló láb letapadása
  • Rossz talajfogás egy ugrás után
  • Közvetlen ütés a térdízületre

A fizikoterápiás kezelés sikeresen kezelheti az LCA-sérüléseket azoknál az egyéneknél, akik viszonylag inaktívak, mérsékelt testmozgást és szabadidős tevékenységet folytatnak, vagy olyan sportokat végeznek, amelyek kevésbé terhelik a térdeket.

Az LCA rekonstrukciója általában ajánlott, ha:

  • Sportolók esetén ha folytatni akarja a sportot, különösen, ha a sport ugrást, hirtelen irányváltást vagy elfordulást igényel
  • A sérülés miatt a térd mindennapos tevékenység során elakad vagy egyéb módon panaszt okoz
  • Fiatal életkor (bár más tényezők, például az aktivitás szintje és a térd instabilitása fontosabbak, mint az életkor)

Keresztszalag műtét kockázatai

Az LCA rekonstrukció egy műtéti eljárás és mint minden műtét esetében, a műtéti helyen történő vérzés és fertőzés potenciális kockázatot jelent. Az LCA rekonstrukciójához kapcsolódó egyéb kockázatok a következők:

  • Térdfájdalom vagy -merevség
  • A graft nem megfelelő gyógyulása
  • A graft ismételt sérülése a sportba való visszatérés után

Hogyan készülhet fel a műtétre?

A műtét előtti fizikoterápia célja a fájdalom és a duzzanat csökkentése, a térd teljes mozgásterének helyreállítása és az izmok megerősítése. Saját gyakorlatunkban nem végzünk keresztszalag pótlást olyan esetben, ha nem teljes a térdízület mozgástartománya.

Mi történik a műtét során?

A keresztszalag műtétet általában altatásban végezzük, de van lehetőség regionális (gerinci) érzéstelenítésre is. Javasoljuk, hogy fogadja meg az aneszteziológusa tanácsát. A sebész eltávolítja a sérült szalagját, majd azt egy grafttal pótolja. A sebész furatokat készít a combcsontjába és a sípcsontjába, hogy pontosan elhelyezze az oltványt, amelyet csavarokkal vagy más rögzítőeszközökkel a csontjaihoz rögzítenek. A graft olyan vázként szolgál, amelyen új szalagszövet nőhet.

A műtét utáni tudnivalók

Miután felébredt az altatásból, egy őrzőszobában helyezzük el. Az LCA rekonstrukció után általában másnap engedjük haza betegeinket. A rehabilitációs protokollunkat a műtét előtt megismeri, a rehabiltációját gyógytornászunk fogja irányítani. Általában a műtét után két hétig mankót kell használni. A sebésze konkrét utasításokat fog adni a műtét utáni duzzanat és fájdalom kezelésére. Általánosságban fontos, hogy a lehető legtöbbet pihenjen és a térdét jegelje-hűtse a műtét utáni napokban.

Eredmények

A sikeres LCA rekonstrukció a műtét utáni rehabilitációval párosítva általában helyreállíthatja a térd stabilitását és működését. A műtétet követő első hetekben arra kell törekednie, hogy visszanyerje az ellentétes térdével megegyező mozgástartományt. A gyógyulás általában körülbelül kilenc hónapot vesz igénybe. Nyolc vagy 12 hónap vagy több is eltelhet, mire a sportolók visszatérhetnek, a sportágra jellemző alapozó edzéseket a műtét után hat hónappal lehet elkezdeni.