Érsebészet

Lézeres visszérműtét

A bőrfelszínhez közeli vénás erek kitágulásával keletkezik a visszér. Nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem súlyos panaszokat is okozhat. Gyakran érezhető a láb elnehezülése, előfordulhat, hogy éjszaka begörcsöl a lábszár, elszíneződik a bőr, viszkető vagy égő dudorok (különösen a csontok fölötti részen) keletkeznek és visszatérő vénagyulladások jelentkeznek.

Az évek során barnássá színeződik a bőr, bizonyos körülmények között fájdalmas fekély alakul ki a lábszáron. Oka többnyire az örökletes hajlamok által befolyásolt kötőszöveti gyengeség. A felszíni és a mélyvénák záró billentyűi biztosítják egészséges emberben a szív felé irányuló véráramot. Ha azonban a kitágult vénazáró billentyűk nem zárják teljes egészében a vénás ereket, visszértágulat keletkezik. A vér ekkor nem áramlik megfelelően a mélyvénákban, és onnan a bőr felszínéhez közeli vénákban vissza a lábba.

A nem megfelelő visszaáramlás következtében torlódik a vér, megdagad az ér és feszülő érzést tapasztalunk. A visszér jellegétől függően különböző kezelési lehetőségek jöhetnek számításba, most a lézeres kezelést mutatjuk be.

A lézer nagy energiájú fény. A lézeres eljárás a lézersugár magas hőmérsékletét használja fel arra, hogy a beteg visszér falát megváltoztassa. Ennek során a meleget felveszi a vörös vérszínező anyag és legyengített formában viszi a visszér falára. Ezáltal a visszér néhány nap vagy hét elteltével heges szállá zsugorodik össze. A környezetében lévő szövet nem károsodik. A vér most már átfolyik a mélyvénás rendszeren, amely a kiegészítő vérmennyiséget befogadja.

Válogatott esetekben ha nem túl kanyargós felületes visszérről, VSM elégtelenségről van szó, alkalmazható a visszér elzárásának thermo-coagulációs módszere. Ehhez a beavatkozáshoz szintén komplett műtő szükséges, a beavatkozás végezhető spinalis érzéstelenítésben, illetve komfortosabb narkózisban végezni. Általában narkózisban először a visszér legmélyebb pontját kijelölik, vagy kis vágással feltárják. A leggyakrabban érintett „nagy rózsavéna” (vena saphena magna) többnyire a combon és a térdhajlat alatt van.

Lézeres visszérműtét során a vénába vezetett lézerszállal tulajdonképpen összehegesztik a vénát.

Ezután egy vékony szálat vezetnek a vénába, amely vezeti a lézerfényt. Ultrahangos ellenőrzéssel a lézerszálat a visszér legmagasabb pontjáig tolják. Ezt követően kívül a véna hűtő és fájdalomcsillapító folyadékkal (oldat) fecskendezhető körbe. Ez után történik a véna lézeres elzárása.

A műtét teljesen fájdalommentesen zajlik, a lézeres technika kisebb traumát okoz a szervezetnek, így gyorsabb a felépülés is. A műtét során az érsebész ultrahang segítségével keresi meg a vénát, amibe egy punctiós tű segétségével vezeti be a lézerszálat, végül tulajdonképpen belülről „összehegeszti” azt.
A kezelés végén vagy későbbi időpontban a kitágult oldalágak vagy kis bőrvágással távolíthatók el, vagy gyógyszerrel előidézett sorvasztással szüntethetők meg. Az egész műtét kb. egy órát vesz igénybe.